TIP #7
Optimalizujte velikost svých obrázků
Toto je opravdu jeden z nejvíce rozšířených webových nešvarů. Dnes a denně vidím na webech obrázky o rozměrech delší strany 4 000 Px a datové velikosti 3 MB. Třeba se majitel webu nechá nafotit profi fotografem a ten mu pošle jeho fotky. A on je tam v takto syrovém (nebo spíše surovém) stavu nahraje. A co se s tím děje na webu?
- Stránka se dlouho načítá, obzvlášt pokud tam je takových obrázků několik nebo nedej bože fotogalerie!
- Na mobilech tyto obrázky zcela zbytečně žerou uživatelům data.
-
Stránka je penalizovaná ve vyhledávačích a má špatný seo index.
U obrázků je důležité přemýšlet, kam je v rámci webu budete používat.
Pokud je to fotka do reference, tak ta fakt nemusí mít rozměry 2 000px a velikost 1,5 MB. A ani do článku nepotřebujete žádné obří rozměry a data. Ve skutečnosti vám prozradím jedno tajemství: Až na výjimky většina pc monitorů funguje ve Full HD rozlišení. Neumí zobrazit vyšší rozměr. Z toho důvodu vám stačí nejvíc největší obrázek na váš web s delší stranou 1920 Px. Vše větší je už zcela zbytečné a nemá to na nic vliv. Teda má, na ty 3 body výše. Ale na kvalitu zobrazení na monitoru fakt ne.
Proto pokud chtete fotku v rámci webu použít třeba na pozadí stránky nebo nějakého bloku, což je ten max. rozměr, stačí vám obrázek s dělší stranou 1920 px. Do článků na blogu vám bude úplně v pohodě stačit delší strana obrázku 1200 Px.
Velikost se sčítá. Obrázek k obrázku a po pár letech (a že někdy to jsou jen 2-3 roky) může být vaše webová knihovna pěkně zasekaná obříma obrázkama, stránky nepojedou, vyhledávače vás budou záporně vyhodnocovat a celková velikost webu může být také problém.
Proto přemýšlejte nad tím, kam chcete obrázek použít, ještě dříve než ho na web nahrajete.
Tip pro vás
Jak zmenšit datovou velikost obrázku
Tedy udělat z fotky např 1,5 MB fotku o velikosti 300 kB. Já velmi ráda pro datovou optimalizaci obrázků používám tento on-line nástroj zdarma. Stačí tam obrázek jen nahrát přes tlačítko Upload files, chvilku počkat, obrázek se zkomprimuje bez ztráty kvality! (a že to jsou mnohdy velká procenta, klidně 65-79 % zmenšení oproti původní datové velikosti) a poté přes tlačítko Download si komprimovaný obrázek stáhnout.
Jak zmenšit rozměrovou velikost obrázku
Co se týče zmenšení rozměrů, tedy u delší strany např. z 4 000 Px na třeba 1 920 Px, k tomu vede několik cest. Je k tomu potřeba externí editor. Buď ho mít stažený v PC nebo on-line. Velmi podrobně se tímto zabívám v komplexním kurzu Magická fotolaborka, kde vás provádím několika editory, ve kterých učím jak základní tak i pokročilé úpravy s obrázky. Naučíte se pracovat s více než 6 editory, projdete základními úpravami (jas, kontrast, úprava rozměrů), pokročilými (filtrování, obarvování, kolážování...), provedu vás světem barev a jejich zákonitostí pro web a webovou prezentaci, také světem seo a obrázkového brandingu a mnohým dalším.
Pokud chcete jít v tomto tématu dál a učit se, zdokonalit sebe i svou obrázkovou prezentaci nejen na webu, ale třeba i ve svých pdf dokumentech a materiálech pro své klienty nebo ve svých prezentacích, projděte si tuto stránku. Je tam zvýhodněna nabídka (1 000 Kč dolů) jen pro vás jako poděkování.
Tento kurz Magická fotolaborka je velmi komplexní a hluboký. A lidé, kteří jím prošli a stále procházejí, dělají obří pokroky. Velkou radost mi udělala např. Lenka, která se do kurzu přihlásila proto, že si chce vydat vlastní kuchařku a tam - uznejte sami - jsou fotky a obrázky zásadním prvkem. Pokrok, který udělala od chvíle, co do kurzu nastoupila až do dnešního dne je fantastický. A kuchařka se už opravdu tvoří a vypadá mňamózně. A obrázky v ní i celková úprava jsou na vysoké úrovni.
A v dalším tipu si povíme něco o barvách a seznámím vás s jedním bezva nástrojem. :)