Naučte se sami tvořit báječný web ve Škole webu. Více informací >>.

Elementor versus Mioweb

Nedávno jsem zprovoznila svůj plně automatizovaný e-shop s doplňky pro web a u toho jsem vyzkoušela Elementor – plugin na tvorbu stránek. Mluví se o něm jako o možné náhradě Miowebu a tak mě jeho odzkoušení zajímalo o to víc.

  • Je to opravdu náhrada Miowebu?
  • Jak se s ním asi pracuje?
  • Jakých výsledků s ním lze dosáhnout?

Odpovědi už znám a dnes vám přináším srovnání Miowebu a Elementoru.

Šablona x plugin

To je první rozdíl, který jsem zaznamenala a na který jsem si musela zvyknout. Mioweb je šablona WordPressu, takže si ji nainstalujete a máte ji všude, na všech stránkách. Naproti tomu Elementor je plugin, takže s jeho pomocí si vytváříte jen některé stránky, lépe řečeno jen stránky, které vy chcete. Některé stránky postavíte Elementorem a některé přeberou vzhled vámi instalované a vybrané wordpressácké šablony vzhledu.

Drag and drop

Princip vytváření webové stránky je u obou editorů velmi podobný. Nejdříve na stránku vložíte řádek (můžete volit mezi různým rozčleněním) a poté do řádků umisťujete elementy = konkrétní prvky (např. Nadpis, Barevný blok, Obrázek, Formulář…) a pomocí nich jako puzzlíků sestavujete celou stránku. Vybavenost je přibližně stejná, pokud budeme srovnávat placenou verzi Elementoru Pro a verzi Miowebu s členskou sekcí.

Nutno říct, že co se týče členění řádků a celkové práce s řádky, získává bod Mioweb. Nejen proto, že nabízí více druhů rozdělení, ale také chválím jeho již předpřipravené řádky s obsahem, kdy na jediný klik vložíte reference, kontakt nebo obrázkový nadpis.

Co mi navíc vadilo u Elementoru bylo, že řádky lze přidávat pouze ze spodní části stránky. Takže pokud jste potřebovali vložit nový řádek nahoře, museli jste ho vytvořit dole a pak přenášet, což byl fakt opruz. U Miowebu si řádek založíte nahoře, uprostřed nebo dole na stránce a to je fakticky pohodlné. Do doby, než jsem si vyzkoušela Elementor, jsem si tohoto nevážila a vůbec mi nepřišlo, že by to mohlo být takové plus.

Některé elementy v Elementoru se mi moc líbily a naopak v Miowebu chybí. Např. možnost přímého vložení  nahrávky ze Sound cloudu nebo jejich tabulky.

Práce s jednotlivými elementy

Jak už jsem psala, způsob tvorby stránky/webu je u obou editorů podobný – vyberete prvek, vložíte na stránku a…DOTVOŘÍTE. Míra dotváření je přímo úměrná možnostem editoru neboli co vám který dovolí. Do určité úrovně obstojí oba, proto Elementor jistě mnoho běžných uživatelů uspokojí. Mě bohužel v několika ohledech nestačil. Chyběla mi např. možnost dát obrázek do kruhu, mít možnost různých druhů nadpisů nebo oddělovníků.

Usnadnění práce

Mioweb tím, že je šablona, tak z každé stránky máte přístup ke všemu, co Mioweb nabízí. Nastavíte si Globální hlavičku webu, která se vám potom automaticky natáhne na každou nově založenou stránku. Pokud na té stránce hlavičku nechcete, jednoduše si ji vypnete popř. vytvoříte pro tu stránku jinou, vlastní. U Elementoru toto funguje přes šablony. Můžete si konkrétní prvky vytvořené na stránce uložit jako šablonu a na další stránce ji potom vložit. Je to jen trochu jiný způsob téhož.

Vybavenost celková

Tak tady jednoznačně získává Mioweb. Pro mě, jako tvůrce webů, je zásadní mít možnost různého nastavení, štelování, pozicování, stylování a to nejlépe jednoduše a uživatelsky příjemně. A to za mě splňuje v tuto chvíli lépe Mioweb. Tím ale neříkám, že se s Elementorem nevyřádíte nebo že si svůj web nemůžete vymazlit.

Responsivita

Toto hodnocení určitě bude diskutabilní. U Miowebu máte jen málo možností ovlivnit vzhled na mobilních zařízeních. Responsivita je zcela automatická a co jsem měla možnost už v čase otestovat, tak také dobrá a funkční.

Můžete si např. vypnout zobrazování obrázků na pozadí celých řádků, na kterých máte zároveň text, protože na mobilu se vám to přeskupí tak, že je to prostě fuj. Text nejde přečíst, obrázek není pořádně vidět. Potom je tu právě ta funkce skrytí obrázku. Ale jinak nemusíte nic moc dělat, PC verze i mobilní verze vašeho webu bude s Miowebem vypadat dobře.

U Elementoru je to jinak a trochu mi trvalo, než jsem na to přišla. Tam totiž nastavujete vše 3x. Jendou pro PC, 1x pro tablet a 1x pro mobil. A tady je právě ta diskutabilní část – je to výhoda nebo ne? Za mě ne, vnímala jsem to jako víc práce. A po nějaké době mě to už celkem štvalo. Vytvořila jsem stránku na pc, vymazlila a při přepnutí na verzi tablet jsem měla další kus práce – vymazlování a pak potřetí ve verzi mobil. Ne, tohle mi opravdu nevyhovovalo a za sebe beru raději automatickou dobrou responzivní verzi s pidi možností vlastních zásahů a dolaďování, než velkou míru osobního ladění a tím také velkou část práce navíc.

České vs anglické prostředí

Určitě ne každému bude vyhovovat cizojazyčné prostředí Elementoru a s tím následně spojená i podpora. Nápověda a tutoriály jsou u obou poskytovatelů srovnatelné a to jak do rozsahu, tak i co se týče hloubky ;-). Rozdíl je v tom, že u Elementoru jsou všechny v angličtině a stejně tak i podpora mluví jen anglicky. A to určitě bude pro některé potíž. Osobně jsem řešila, resp. spíš neřešila, nefunkční kontaktní formulář. Oficiální nápověda byla tak nějak o ničem a proto jsem kontaktovala jejich podporu. Reakce okamžitá, řešení – dodnes neopraveno. Ale spíše mou vinou, ta angličtina je v tomto opravdu náročná. :D

Cena a licence

Elementor ve verzi zdarma je prostě zdarma. Ale má jen několik základních prvků a velmi brzy bude nedostačující. Rozšíření na pro verzi je za pár korun, vychází to na 49 dolarů na jeden web, což je cca 1130 kč. Kupujete si licenci, která je trvale platná. Takže v dalších letech už nemusíte nic platit. Pouze pokud chcete mít nadále technickou podporu a mít přístup k aktualizacím, je nutné si licenci na další rok obnovit, tedy znovu zaplatit 49 dolarů. Ale tohle rozhodnutí je už jen a jen na vás.

Naproti tomu Mioweb prodej trvalých licencí zrušil a dnes si ho můžete pořídit pouze za roční poplatek. Máte v něm veškeré aktualizace, podporu, hosting i doménu. V základní verzi stojí 4 341 kč/rok.

Závěr

Mnoho věcí je určitě o zvyku. Ke stejnému výsledku dojdete v obou editorech, jen pokaždé jiným způsobem. Ta cesta k tomu je ale při pravidelném používání celkem zásadní. Je rozdíl, zda k výsledku dojdu na 1-3 kliknutí, nebo přepínáním se do různých záložek a vícečetným nastavováním a klikáním.

Jako výhodu u Miowebu beru české prostředí a podporu, to může být v určitých situacích velmi zásadní plus. Také vyspělost editoru a celkové obsluhy je na vyšší uživatelské přívětivosti a jednoduchosti než Elementor. Ten naopak jednoznačně vítězí svojí cenou a propojením s Woo comerce pluginem pro výstavbu e-shopu na Wordpressu. Resp. celkově bezproblémovým napojením se na Wordpress jako takový a tím pádem na možnost využití různých pluginů a rozšíření, které WP jako takový nabízí.

Pokud budete chtít od webu podnikatelsky víc, tedy např. členské sekce pro prodej kurzů, kampaně, práce s testováním stránek apod., tehdy vás Elementor neuspokojí. Budete muset hledat a kloubit k sobě různé prvky, pluginy a elementy, abyste dosáhli toho, co v Miowebu je zcela přirozené, jednoduché a dobře dostupné. Budete také muset být technicky mnohem více vybavení, než při obsluze Miowebu. A to nemluvím o čase, který u toho propálíte.

Univerzální odpověď na to, zda je lepší Elementor nebo Mioweb nakonec neexistuje. Záleží na tom, co od webu očekáváte, jak posuzujete váš čas a vaše peníze, jakou hodnotu pro vás jednotlivá řešení mají, jak jste technicky zdatní, jak jste jazykově vybavení a další.

Já mám třeba oba editory.

  1. Na tomto webu mám Mioweb a pro tvorbu webů bych ho nevyměnila. Pro mě zůstává stále Top jak v tom, jak se s ním pracuje, tak také v tom, co umí a k jakým výsledkům s ním lze ve webové prezentaci dojít.
  2. Na e-shopu mám Elementor, protože mi otevřel možnost pohodlné editace stránek ve WordPressové šabloně a ulehčil mi vystavění automatizovaného e-shopu pro on-line produkty.

Proto závěrečné hodnocení zůstane vždy ryze subjektivní a vycházející z potřeb toho kterého uživatele.

PS: Mioweb právě vyvíjí nové administrativní prostředí, které na první pohled vypadá jako v Elementoru. Jak přesně se s ním bude pracovat, to nyní nevím. :)

Ještě nemáte svůj vlastní Báječný web? Objednejte si ho!
Máte svůj web, ale není Báječný? Nechte si ho předělat!

RYCHLÉ TIPY A RADY PRO VÁŠ WEB

Nechte si každé 2 dny zaslat jeden konkrétní tip pro vylepšení vašeho webu. Všechny jsou z praxe, jejich aplikování vám zabere chvilku a svůj web posunete o hodně výš. A nezáleží na tom, na jaké platformě váš web běží,  jsou pro  každého. 

Komentáře
  1. Pekne vysvetlené. Aj ja zvyknem používať Elementor iba na niektorých stránkach.

    • Veronika napsal:

      Díky Vláďo. Ono to je vždy o preferencích, je fajn si věci zkusit, ale pak je třeba si vybrat. Já mám Elementor jen na e-shopu. :)

  2. Jiří Franěk napsal:

    Super srovnání, když teď mioweb strašně zdražil na 2000 Kč za web měsíčně tak to všechny weby budu muset předělat do Elementoru nebo ještě nějaké jiné šablony.

    Náhodou jste někdo nepřišel jak automatizovat tu responzivitu, protože nastavovat vše třikrát je opravdu hrozné při větším webu :)

    • Veronika napsal:

      Jirko, díky za komentář. Pokud MW používáte, tak není třeba přecházet, protože vám platí váš původní tarif. Tedy pokud nepotřebujete rozšíření. Pak se upgradu na full tarif MW nevyhnete a pak je to opravdu o té ceně… Jinak to trojí nastavování – není to tak strašné. :) Na tabletu většinou upravuju minimálně a na mobilu se to dá, není to tolik práce, když už je vyladěné to zobrazování pro pc.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů