Naučte se sami tvořit báječný web ve Škole webu. Více informací >>.

Příběhy webů #1: Mám web svých snů, říká Pavla

Rozhodla jsem se psát seriál Příběh webů, protože za každým webem, který stavím nebo předělávám, je konkrétní člověk, s konkrétními představami a má tak svůj unikátní příběh. A věřím, že může být pro vás velkým obohacením, protože v každém tom příběhu je důraz na něco jiného, řeší se jiné věci a klienti mají jiné představy, priority a potřeby. Třeba se v některém z nich sami najdete. :-)

A protože jsem systematik, detailista a v řádu je mi dobře, bude mít i seriál Příběhy webů svou strukturu:

 1. Fakta – představím vám majitele, zaměření webu, zadání, přání, představy, požadavky, které měl web splňovat.
 2. Rozhovor – součástí každého příběhu bude rozhovor s majitelem nového báječného webu. Každému ze svých klientů posílám stejné otázky a věřím, že v delším časovém horizontu může být docela zajímavé vidět, co se v odpovědích opakuje a co je pro lidi při tvorbě webů důležité.  Rozhovor doplním postřehy z druhé strany, tedy těmi svými. :-)
 3. Video – vizualizace mě hodně baví a tak o každém předělaném webu natáčím krátké video. Jak to vypadalo před a jak po (v případě re-designu). Hotový web patří jeho majitelům a proto si na něm mohou po předání dělat jakékoliv úpravy, proto pouhý odkaz na web nemusí být postupem času relevantní výpovědí práce a proměny. Video však zachytí ty rané okamžiky po narození. :-)
 4. Shrnutí – aneb pár vět a postřehů závěrem.

Příběh #1

Fakta

 • Majitelka: Pavla Chocholoušová (žijící a podnikající v Řecku)
 • Zaměření: psi
 • Objednávka: Výstavba zbrusu nového báječného webu
 • Požadavky: profi vzhled, unisex vzhled, ladící se zaměřením, tvorba webu + členské sekce, branding, strategie

Na počátku bylo….NIC. :-) Pouze registrována doména www.psisouvislosti.cz. Dokoupil se hosting a fičák začal :-). Instalovala jsem WordPress a šablonu Mioweb.  Nastavila jsem nezbytné technické skryté věci v pozadí. Pak se šlo na hledání barev. Web je zaměřený na psy a jejich páníčky. Bylo potřeba volit barvy ladící k zaměření a tak, aby byly unisex (páníčkové jsou muži i ženy).

ladime-barvy-1Pavla si původně vybrala jinou barevnou kombinaci, než ve které je web nakonec vytvořený. Zkuste si tipnout, která z těchto 4 u ní zvítězila? (Můžete psát pod článek do komentářů.) Hrátky s barvami jsou vždy příjemným začátkem, zkoušení, jak to sedí, co bude lepší, jak s nimi budou ladit další důležité prvky webu atd.

Dalším důležitým prvkem je hledání písma. Zde jsem zvolila z nabídky šablony. Písmo, které vidíte na nadpisech jsem zvolila proto, že z něj vnímám takovou trochu rozevlátost, vidím pejska, jak běží a lítají mu radostí uši kolem hlavy. :-) Prostě to sedí k pohybu, radosti. Script písma se mi líbí i proto, že dodá profesionálnímu vzhledu ty kapičky emocí, uvolnění a přátelství.

Pavla mi na to tehdy napsala: „Super, takovéhle zdůvodnění nemohu ignorovat a ihned to písmo miluji.“

Zdůvodňování mají myslím klienti obecně u báječného webu docela rádi. ;-) 

Při tvorbě webu jsme probírali také:

 • strategii (jak nejlépe komunikovat prodejní produkt, jak ho uvést, časování soutěže a jiných akcí a mnoho dalšího),
 • uživatelskou přívětivost (na blogu, ve fotkách a v dalších prvcích webu),
 • branding (jednotný styl a zapamatovatelnost a to i u videí),
 • technické záležitosti (jako např. nastavení Youtube kanálu, práce s fotoeditorem, convert videí z nepříznivého formátu na mp4 a jiné)
 • a mnoho dalších dílčích větších či menších záležitostí :-).

Web je totiž jen jeden z prvků řetězu. Je tím, který je hodně na očích, poví o vás vašim zákazníkům a návštěvníkům mnohdy i to, co byste jim nikdy říct nechtěli a tvoří důležitou část vaší prezentace. Ale tvorba webu není jen "o té hezké tvářičce", ale je potřeba znát a naučit se ovládat i mnoho dalších technických, praktických i strategických záležitostí. A i to vše je možné v rámci tvorby nebo re-designu webu probrat a nastavit. :-) 

Rozhovor:

Proč ses rozhodla oslovit právě mě pro vytvoření nového webu?

Milá Verčo, protože jsem už delší dobu přemýšlela nad tím, že bych si k vytvoření dobrého webu měla přizvat pomoc odborníka, který ví, co dělá. Vzhledem k tomu, že žiji v Řecku, chtěla jsem také, aby to byl někdo, koho už delší dobu znám, kdo mě taky tak trochu zná a někoho, u koho vidím, že má srdce na pravém místě. Když jsem pak viděla nový design tvého webu www.bajecnyweb.cz, byla jsem nadšená.

U Pavly jsem od začátku vnímala, že potřebuje ke spolupráci někoho, komu může důvěřovat. Že se může otevřít, říct jak věci chce, vnímá a preferuje bez pocitu nějaké nehodnosti nebo malosti. Viděla jsem, jak postupně roztávala a víc a víc dávala najevo své emoce a přání, začala sdílet svoje nápady a plány a konzultovat možné postupy. Když srovnám míru důvěry a otevřenosti na začátku a po měsíci společné intenzivní práce, je to růst ze 100% na 1000000% :-D. 

Měla jsi ze spolupráce nějaké obavy? Bála ses něčeho? Řešila jsi v sobě nějaké strachy, otazníky apod?

Jedinou obavu jsem měla, než jsem ti napsala, zda mě přijmeš. Verčo, ke mně se další obavy ani nestihly dostavit. Když jsem tě požádala o spolupráci a viděla tvé reakce, jen jsi mě více utvrzovala v mé domněnce úžasného člověka. Spolupráce s tebou mě hladí na duši. Dokážeš podržet, povzbudit a hlavně nasloucháš a vnímáš, co ti říkám. Nesnažíš se projektovat své vlastní vize, ale dokonale vnímáš, co je od tebe žádáno. To si myslím, že je v této práci ojedinělé.

Co jsi od spolupráce očekávala? Měla jsi nějaké konkrétní přání a představy? Co bylo pro tebe důležité?

Pro mě bylo nejdůležitější napojení a možnost se domluvit. To, že jsi web vytvořila s ohromnou lehkostí, že pro tebe nebylo nic překážkou a to, že jsi vždy viděla cestu ven, mě hodilo do totální pohody a pocitu důvěry. Ohromně oceňuji detaily, které jsi pro web z vlastní vůle vytvořila, rychlost s jakou tvoříš a reaguješ, důslednost, se kterou mi odpovídáš. Cítím se s tebou rovnocenně. Nemávneš rukou nad mými otázkami. To je pro mne důležité. Cítím se s tebou jako partner a to mě baví, inspiruje a motivuje.

Myslím si, že právě toto rozpoložení se projevilo i u Pavly v tom, že i když byla v časovém presu nebo se objevily zdravotní problémy, dokázala pracovat i v noci a dotáhnout některé kroky, které byly důležité v tom, aby se mohly dotáhnout zase jiné z mé strany a dojít do prvního cíle při tvorbě webu. Toho si velmi vážím, protože díky tomu se tvorba nevlekla a nenatahovala. 

Splnila naše spolupráce a pak i výsledek tvoje očekávaní?

Rozhodně. Spíše bych to vyjádřila tak, že jsi pro mě vytvořila web mých snů. Doslova se ho nedokážu nabažit. A ten pocit trvá i nadále…Web je prostě báječný!

Nadšení z Pavly doslova stříkalo a užila jsem si mnoho koupelí v jejích nadšených a kladných emocích. :-D  

Co nejvíc oceňuješ v naší vzájemné spolupráci?

Důvěru, partnerství, smích, nadhled, lehkost, efektivnost, empatii, povzbuzení, rychlost s jakou vše tvoříš.

Bylo něco, co tě speciálně potěšilo (udělalo radost), překvapilo, obohatilo?

Nejvíc mě dostává to, jak jsi web dokázala citlivě poskládat tak, že mi to vyrazilo dech, když jsem ho prvně viděla. Překvapily mě mé vlastní fotky, které znám. Dojalo mě barevné spojení, které jsme spolu pečlivě probraly a vybraly. Nadchl mě tvůj přístup bez tlaku, když jsem na něco řekla ne a pak to dopadlo tak, že jsem si sama požádala o to, co jsi ty už dávno před tím navrhla :D To mě úžasně bavilo. Ten proces. Ten pocit uzrání a toho, že jsi mě nechala, abych si na to sama přišla.

Pro mě byla skoro každá nová stránka překvapením. Asi nejvíce mě dostávalo, že jsem ti na to nemohla nic říct. Byla jsem z toho tak nadšená, což mne samotnou opravdu překvapovalo. Jak jsi to udělala, to nechápu. :-)

Ohromnou radost mi udělaly psí penízky, srdíčka, mini pruh a všechny ostatní detaily, které jsi pro web vytvořila. Také tvá vnímavost a péče, s jakou jsi se o mě jako klienta starala. Celkové myšlení a propojení všech souvislostí. Možnost s tebou probrat strategii, znát tvůj názor, vyjádřit své pocity. Za to ti ohromně děkuji. Celou spoluprací jsem cítila vděčnost, mnohdy jsem byla dojatá a celá spolupráce s tebou byla a stále je zábavná a výživná.

Ano, pro Pavlu jsem vytvořila - jak ona říká penízky - ikonky se psí hlavou. Chtěla jsem, aby měla nějaký zajímavý prvek, ne jen obyčejnou odrážku, původně jsem uvažovala o psí tlapce, ale tu má kde kdo, nakonec jsem zvolila psí hlavu (doufám, že aspoň trochu připomíná Dína - toho psího chlupáče z úvodu. :-)

Doporučila bys bajecnyweb.cz a jeho služby ostatním?

Spolupráci s tebou bych doporučila všem, kteří chtějí mít profi web, dělat ho s láskou a radostí. A to nejen proto, že web navenek vypadá skvěle, ale také proto, protože máš znalosti z oblasti podnikání a různého SEO nastavování, který jsou pro on-line podnikání stěžejní. Navíc znáš spoustu on-line nástrojů a dokážeš velmi dobře poradit, kam a co si stáhnout.
Pro všechny, kteří chtějí takový web, aby se jejich klientům nechtělo odcházet.

Video

I když v tomto případě je trochu zbytečné, na Pavly web stále dohlížím, aby zůstal pořád krásný, tak přece jen ;-).

Závěr a zhodnocení

Požadavky majitelky se podařilo naplnit. Web i přesto, že byl uveden v době vánočních svátků, začal okamžitě nést ovoce v podobě nových stažení e-booku, registrace do placeného projektu a zajímavé nabídky ke spolupráci. Jako třešničku na dortu vnímám uznání od profesionálního řeckého grafika, kterému Pavla web ukázala a konzultovala s ním některé procesy tvorby.

 

ladime-barvy-1Nezapomeňte si tipnout, kterou barevnou kombinaci Pavla původně zvolila…Správnou odpověď a malý příběh najdete kliknutím na tlačítko.


 

Ještě nemáte svůj vlastní Báječný web? Objednejte si ho!
Máte svůj web, ale není Báječný? Nechte si ho předělat!

RYCHLÉ TIPY A RADY PRO VÁŠ WEB

Nechte si každé 2 dny zaslat jeden konkrétní tip pro vylepšení vašeho webu. Všechny jsou z praxe, jejich aplikování vám zabere chvilku a svůj web posunete o hodně výš. A nezáleží na tom, na jaké platformě váš web běží,  jsou pro  každého. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů