Naučte se sami tvořit báječný web ve Škole webu. Více informací >>.

Příběhy webů #4: Neměla jsem jasnou představu a přesto mám krásné stránky!

Příběh #4

Fakta

  • Majitelka: Lenka Krůpová
  • Zaměření: poradensví v oblasti zdraví a vztahů
  • Objednávka: Re-design stávajícího webu
  • Požadavky: zachování zelené barvy, barevné propojení témat zdraví a vztahy, web, na kterém jí i návštěvníkům bude příjemně
  • Speciální prvky: Favicon, logo/podpis, zamčené a odemčené zámky na prodejní stránce, obarvení oblečení, víkendové focení ;-)
  • Web: www.lenkakrupova.cz

Lenka se na mě obrátila s tím, že by ráda předělala svůj web, aby jí i klientům na něm bylo příjemně, působil harmonickým a profi dojmem. Při první skype konzultaci jsme řešily nové rozvržení a strukturu webu tak, aby vše bylo logické a přehledné. Hodně jsme probíraly také barvy, které měly ladit k tématu a zaměření webu, což je zdraví a vztahy. Lenka měla původní barvy webu ostrou zelenou, béžovou a tmavě hnědou. I když se mi v prvotním náhledu kombinace líbila, pořád mi to neštimovalo s oblastí vztahů. K těm zkrátka tahle barevná kombinace nešla. Kdyby se Lenka věnovala pouze oblasti zdraví, tak by to mohlo zůstat. Docela mě to potrápilo, protože jasnou barvou byla zelená, ale co k tomu?

Nakonec jsem jednou v noci dostala nápad, že odstín zelené Lence změním a tím se ruku v ruce vyklubala i pěkná doplňková barva pro vztahy. Hned jsem připravila první verzi stránek, bílé pozadí, zelená barva v příjemném odstínu a k ní ladící korálová. Líbilo se mi to. Ale vnitřně jsem věděla, že je to totální změna. Co na to Lenka řekne? Byla nadšená, ale jen asi 2 dny :-D :-D. Pak mi přistál ve schránce e-mail, že ať se snaží, jak se snaží, nezvykne si. Zároveň jí tato situace „donutila“ uvědomit si, co skutečně chce, co se jí opravdu líbí a jak by to na webu chtěla mít. A přišla s tím, že je zamilovaná do konkrétní barevné variace – té, kterou na webu nyní skutečně má: příjemná zelená, béžová, hnědá (jo, nepletete se, je to stejné, jak tam měla na začátku, jen barvy jsou k sobě dobře ladící, v harmonických odstínech) a k tomu si přála výraznou růžovou, kde už se hledal jen vhodný odstín k základní paletě. A tak zdraví vévodí zelená a vztahům růžová. Stránky, které se týkají zdraví, používají zelenou barvu a stránky týkající se vztahů naopak růžovou. Jasné a přehledné.

Respekt k přání klienta je pro mě zásadní. I když mohu mít jiný názor, vidět situaci jinak, web je a bude vždy královstvím jeho majitele a je tak nejdůležitější, aby jemu se líbil, aby jemu na něm bylo dobře, aby se cítil příjemně a šťastně, že je takový, jaký nakonec je.

A musím říct, že zatím se mi nestalo, že by klienti svá přání a pocity nevyjadřovali. Vždy je atmosféra a důvěra k diskuzi, někdy musíme obě strany udělat kompromis a ve výsledku jsem zatím díky bohu nepouštěla web s ničím, co by mi rvalo srdce. :-) A to považuji za malý osobní zázrak.

Logo/podpis

U Lenky jsem v knihovně médií objevila obrázek malého srdíčka a uvnitř byly její iniciály – LK. To mě inspirovalo k vytvoření první verze zcela jednoduchého jmenného loga. To nakonec dostalo větší, výraznější a barevnou podobu. A srdíčko posloužilo také k vytvoření faviconu, díky kterému je její web osobní a v záplavě otevřených oken už nezaniká. Později jsem zjistila, že jmenné logo nádherně poslouží i jako podpis a při použití na stránce vypadá opravdu hezky. Takže logo u Lenky nachází dvojí pěkné uplatnění. :-)

Osobní fotografie

Lenka měla několik kvalitních profi fotografií. Problém byl v tom, že nám nějak na web nepasovaly :-D. Až na tu jednu hlavní. U svého příběhu měla spousty fotek, ale takové ty z domácího archívu. Jenže nejen pidi detaily, nejen větší detaily, ale všechny prvky na webu jsou důležité pro následný celkový dojem.

Mnohdy návštěvník webu vůbec netuší, co mu vadí, co ho ruší, jen prostě vnímá pocit.

A fotky, především ty osobní, musí splňovat některá důležitá kritéria. Někdy se dá přimhouřit oko, ale v zásadě osobní fotoprezentace je mega důležitá nejen pro celkový dojem webu, ale je také jedním z prvků webu, kterým se podprahově sděluje, kdo jsem, jaké mám hodnoty, zásady, na čem mi záleží a co ve skutečnosti ode mě může klient čekat. Zvorat to jde docela snadno :-D. I proto své klienty „nutím“ k dodání dobrých fotek. U Lenky ale nebylo z čeho vybírat. A tak při nejbližším pěkném víkendu vyrazila s manželem do přírody a nafotila pár snímků. Ano, je to kompromis, ale v tuto chvíli nám posloužil.

Malým detailem je fotka v srdíčku na prodejní stránce k e-booku Tajemství šťastného vztahu. Tam jsem oběma obarvila oblečení, aby k sobě ladili a tolik se to netlouklo s tou růžovou na pozadí. ;-) (Původně převládala oranžová.)

3D obrázky e-knih

Původní cover na e-book zdarma byl v odstínu zelené původního webu a na tento nový absolutně neladil. Řešení bylo jednoduché – vyrobila jsem nový :-). Zároveň také k chystanému e-booku Deprese, který zatím žádný neměl.

 

Rozhovor

Proč ses rozhodla oslovit právě mě pro vytvoření nového webu?

Na tvé stránky jsem narazila už dříve, ale stále jsem si myslela, že to nějak zvládnu sama. Bála jsem se, že nikdo jiný nemůže vyjádřit to, co bych chtěla, aby mé stránky nesly, poselství o tom, kdo za nimi stojí. Současně jsem neměla jasnou představu, jak by vlastně měly vypadat, jestli mají být barvy výrazné, jak to udělat, aby byla má nabídka jasná a přehledná, protože se zabývám nejen zdravím, ale i vztahy. Jak udělat ten rozcestník, aby lidé netápali a nehledali, cože to vlastně dělám. Pak jsem po čase opět narazila na tvou tvorbu a byla jsem nadšená, cítila jsem, že ty mi můžeš pomoct.

Měla jsi ze spolupráce nějaké obavy? Bála ses něčeho? Řešila jsi v sobě nějaké strachy, otazníky apod?

Měla jsem trošku strach jestli to dokážu vysvětlit, vyjádřit, co bych chtěla, zvlášť pokud já sama jsem to netušila. Říkala jsem si, když já jasně nevím co chci, jak to můžeš vědět ty. Jestli mi budeš rozumět, jestli tím, že to nemám v hlavě srovnané můžeš vytvořit něco, co se mi bude líbit.


Zdá se, že můžu. :-) I když dost možná právě počáteční Lenčino tápání a hledání se, ovlivnilo prvotní barevný a grafický návrh webu, zdál se Lence jednoduše nevýrazný :-D. To, že klient na počátku trochu (nebo hodně :-D) neví, co a jak, není důvodem nejít do spolupráce. Protože jak je hezky vidět u Lenky, počáteční obavy se rozplynuly a dneska má Lenka krásný důstojný a reprezentující web, který prostě miluje.

Co jsi od spolupráce očekávala? Měla jsi nějaké konkrétní přání a představy? Co bylo pro tebe důležité?

Jediné, co jsem měla, byla představa zelené barvy, kterou cítím jako "svoji". Jenže jsem svému pocitu nevěřila a nechala barvy vyrobit tebou, aniž bych to řekla, co chci. Když jsi mi představila nabídku a vysvětlila proč a co vyjádřují, myslela jsem, že i když to nejsou mé barvy, že se s nimi ztotožním, prostě si je oblíbím a opět jsem to
neřekla. Začala jsi tvořit stránky, vše se nádherně rýsovalo, ale já se v těch barvách necítila dobře. Tam jsem moc váhala a bála se tě u už rozdělané práce zastavit a říct, že to chci jinak. Byla jsi ale úžasná! Přijala jsi mé námitky, pocity a vše změnila, jak jsem chtěla. Našla jsi k tomu doplňkovou růžovou a já jsem si moc oddechla. Najednou mi v tom bylo dobře a pak už jsem jen sledovala, jak se to nádherně rýsuje.

Splnila naše spolupráce a pak i výsledek tvoje očekávaní?

Nadmíru!! :-) Jsem nadšená!! Kolik času a trpělivosti jsi věnovala mým nekvalitním fotkám k příběhu, detaily o kterých jsem netušila, že jdou udělat, odrážky, drobnosti, které byly nad rámec služby, úpravy, které jsi udělala jako lusknutím prstů a já bych se nad nimi trápila hodiny. Když jsme stránky spustily, nemohla jsem se od nich odtrhnou a tato zamilovanost stále trvá.

Co nejvíc oceňuješ v naší vzájemné spolupráci?

Milý empatický přístup, laskavost, naslouchání, podporu, trpělivost, nacítění se na potřeby druhých a obrovskou profesionalitu. To, že jsem mohla nahlížet do tvé tvorby a pokud jsem chtěla něco doplnit, doplnila jsi to podle mého přání a často nad rámec mého přání.

Bylo něco, co tě speciálně potěšilo (udělalo radost), překvapilo, obohatilo?

No asi to ani nestihnu vše vyjmenovat. Nádherné logo srdíčka a to na liště (jak jsi to dokázala, to nikdy nepochopím) (myšlen favicon), všechny ty covery, FB atributy, to s jakou rychlostí jsi to udělala, úprava naší společné fotky s manželem...je toho tolik! Ale především ten bonus, který jsem získala: pocit, který jsem během tvorby stránek najednou ucítila, že ačkoliv jsem člověk spíše introvertní, jsi mi moc blízká, jako bych tě znala léta, že kdybych bydlela blíže, chtěla bych s tebou chodit na kafe, poklábosit o životě. Nejspíš proto, že jsi se tak citlivě napojovala na mé potřeby a tvá tvorba začala vyjadřovat mé nitro, měla jsem pocit nějakého vzácného pouta. A nečekaně mi občasné sdělení od tebe, které se přímo ani netýkalo tvorby stránek, ale celkového pohledu na nějakou otázku, přineslo AHA momenty, které bych při službě re-desingu stránek absolutně nečekala.


Tak na toto jsem se musela Lenky zeptat ve smyslu Jako fakt? :-D Ano, tvorba webu může být i něco mezi nebem a zemí  (a já osobně to tam vždy hledám, vyhlížím a vnáším), ne jen technické seskládání do nějaké podoby. 

Doporučila bys bajecnyweb.cz a jeho služby ostatním?

To každopádně! Jsem přesvědčená o tom, že nikdo by mi lépe stránky nevytvořil. Vytvořila jsi něco překrásného, nejen zachovala poselství stránek, ale jakoby mu vdechla život. Vyhověla jsi všem mým požadavkům, vysvětlila proč a co děláš, cítila jsem, že se mi věnuješ do hloubky, že zkoušíš a zkoušíš, dokud to není dokonalé. Spolupráce s tebou byla úžasná. A ačkoliv jsem si objednala jen re-design stránek, dostala jsem mnohem více. Bylo to pro mě jako minikurz osobního rozvoje (i když si to možná ani neuvědomuješ, ale pro mě to tak bylo, ať už v souvislosti s nalezením vlastního ohodnocení, netlačením na sebe s dokončením rozdělaného ebooku, pochopení, jakou esenci u mě lidé především hledají a další momenty). Hledala jsem někoho, kdo mi vytvoří krásné stránky a to se mi splnilo. Dostala jsem ale něco navíc. Potkala jsem nádherného, čistého člověka, který mi přirostl k srdíčku. Těším se na další spolupráci v kurzu na úpravy fotek a mám pocit, že s tebou se Verčo nebudu bát jít kamkoliv dál. A třeba někdy zajdeme v Liberci na kafe. :-) Moc děkuji a bylo mi ctí tě poznat a spolupracovat s tebou.

Video

Závěr a zhodnocení

I přes počáteční barevnou rozpačitost se podařilo najít a sladit barvy tak, aby celek byl nejen harmonický, ale především v něm bylo dobře majitelce stránek. Spolupráce ověřila, že není třeba se bát, když hned nemám představu a jasno co a jak. Báječný web může mí každý, jen se nesmí bát a jít do spolupráce. Osobně mě hodně potěšila některá Lenčina slova, speciálně v odpovědi na poslední otázku rozhovoru. A v neposlední řadě jsem byla potěšena touto zprávou, kterou mi Lenka napsala hned po tom, co jsem web z  pozadí překlopila do ostrého provozu:

Verčo, představ si, dala jsem nové stránky jen na svůj FB a mám 3 stažené ebooky a 1 předprodej deprese!! :-) Paráda!

Ani mě to nepřekvapuje. Báječný web má totiž báječné účinky. :-)


Ještě nemáte svůj vlastní Báječný web? Objednejte si ho!
Máte svůj web, ale není Báječný? Nechte si ho předělat!

RYCHLÉ TIPY A RADY PRO VÁŠ WEB

Nechte si každé 2 dny zaslat jeden konkrétní tip pro vylepšení vašeho webu. Všechny jsou z praxe, jejich aplikování vám zabere chvilku a svůj web posunete o hodně výš. A nezáleží na tom, na jaké platformě váš web běží,  jsou pro  každého. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů