Naučte se sami tvořit báječný web ve Škole webu. Více informací >>.

Jak jsem si poskládala e-shop svých snů za pár korun

Snila jsem o tom víc jak 3/4 roku. Chtěla jsem e-shop:

  • Kde budu moci prodávat virtuální produkty, tedy takové, které se nezasílají, ale zákazník si je může po zaplacení stáhnout a hned použít.
  • Který zvládne později, pokud bych se rozhodla, zasílat i fyzické produkty.
  • Chtěla jsem ho “přilepit” ke stávajícímu webu, který mám postavený na Miowebu.
  • A chtěla jsem, aby vše probíhalo automatizovaně, tedy ne že budu hlídat objednávky, potvrzovat a odesílat produkty.
  • A jako poslední třešinku jsem si přála, abych mohla ovlivnit vzhled.

Upřímně, nevěděla jsem, jak na to. Mohla bych si dokoupit modul e-shop k Miowebu, ale ten mě úplně nenadchnul, přestože jsem velká milovnice Miowebu jako takového. A navíc se celkem často s požadavkem na e-shop setkávám u svých zákazníků, kteří mají požadavky, které miowebácký modul e-shopu úplně nepokryje.

Proto, abych dokázala uspokojit i své klienty, bylo pro mě zásadní podmínkou, že celým procesem založení a nastavení projdu sama. Že to dám já. Ne že to někomu zadám, abych měla e-shop. Měla jsem v tom zkrátka 2 záměry – mít e-shop podle svých představ a přání a zároveň to zvládnout sama.

Ucelený obrázek jsem pracně skládala střípek po střípku skutečně 3/4 roku. Některé informace ke mě přišly sami od sebe, tak nějak náhodou, jiné jsem hodiny vyhledávala. Další čas jsem trávila reálným nastavováním, kombinováním, zkoušením, hledáním, učením se úplně novým věcem. A mám to!

Prohlédněte si můj zbrusu nový e-shop Báječný web >>.

Z čeho jsem svůj e-shop poskládala

  • 1
    SUBDOMÉNA
    Nejdříve jsem si vytvořila ke stávajícímu webu subdoménu.  Moje subdoména se jmenuje eshop.bajecnyweb.cz.
  • 2
    WORDPRESS
    Na subdoménu jsem instalovala WordPress.
  • 3
    ÚPRAVA VZHLEDU

    Instalovala jsem plugin Elementor. Pro základní stavbu stránek je verze zdarma, na Black Friday byla sleva, takže jsem si koupila i placenou část. Právě v placené části jsou totiž prvky z WooCommerce pluginu, který jsem využila na stavbu e-shopu.

    Elementor se na hrubý kuk velmi podobá Miowebu a ano, je, ale přece jen je to jiné. Pro mě je Mioweb stále top  vymazlený editor a nedám na něj dopustit. Elementor jsem si přála dlouho vyzkoušet a tak už mohu porovnávat. :) 

    Úvodní strana e-shopu je postavená právě díky Elementoru. Má to svoje mouchy, ale globálně, když přivřu očko, jsem spokojená. :-D. Ano, dělala jsem tu jednu stránku několik (hodně) hodin. :-D Musela jsem hodně měnit myšlení, protože u Miowebu se instaluje jako šablona a pracuje se s ní na všech stránkách. Na proti tomu Elementor je plugin a kombinujete si ho se zvolenou šablonou. Takže některé stránky webu jsou vystavěné Elementorem, ale jiné kopírují nainstalovanou šablonu. Je to takový hybrid web. :-D  

Cena:

Zdarma nebo Elementor v placené verzi pro jeden web je 49 USD, cca 1100 Kč.
  • 4
    E-SHOP

    Instalovala jsem plugin WooCommerce, což je asi nejrozšířenější plugin na stavbu e-shopu. Je zdarma. A prokousala se nastavením.

Cena:

Zdarma.
  • 5
    VÍCE MĚN

    Rozšířila jsem ho o možnost měn, resp. chtěla jsem prodávat ještě v eurech, proto jsem instalovala a propojila plugin WooCommerce Currency Switcher. Potrápilo mě nastavení desetinných míst, taková blbinka, která mi vzala hoďku času. :-D

Cena:

Zdarma.

Tahle část je hotová, pokud bych prodávala fyzické produkty a chtěla se zabývat potvrzováním každé jedné objednávky ručně. A to já nechtěla a navíc jsem potřebovala nastavit plnou automatiku i pro odesílání virtuálních produktů. A tak přišlo na řadu další rozšíření.


  • 6
    FAPI INTEGRACE = automatizovaný prodej

    Protože pro svoje on-line podnikání používám Fapi, vyhovovalo by mi, kdyby se dal WooCommerce e-shop na Fapi napojit. Nevím proč, ale tahle informace mi byla dlouhé měsíce utajena a já žila v tom, že je to práce pro technika a že je to celé děsně složité. Ale není. :-)

    Koupila jsem si WooCommerce FAPI plugin, bohužel už není v prodeji :(, opět se prokousala nastavením (dle návodu prodejce pluginu) a nemohla jsem tomu ani uvěřit. :-D Ono to fakt fungovalo! Trošku mě tedy zklamalo, že byť spolupracuje s navázaným globálním Fapi formulářem, nefungují nastavené akce, zkrátka se “jen” vystavují faktury.

    Já používám jako e-mailový nástroj Sendinblue (SB) a mám ho propojený s Fapi pomocí scriptu. Takže jsem čekala, že když WooCommerce dá pokyn do Fapi, tak se spustí i navázané akce a přidá se mi kontakt do seznamu v SB. To se neděje, ale i tak je to celé super. A já tak musela řešit ještě další střípek celé skládačky, protože jsem chtěla, aby mi kontakty do SB padaly. 

Cena:

Cena za Fapi plugin je 700 Kč.
  • 7
    NAPOJENÍ NA E-MAILOVÝ NÁSTROJ

    Používám Sendinblue. K řešení stačilo stáhnout a nastavit WooCommerce Sendinblue Newsletter Subscription, v SB jsem založila jeden centrální seznam, kam padají všichni zákazníci e-shopu, co si něco objednali. Holt jsem musela jít na kompromis, že to je jeden seznam, nikoliv roztřídění podle produktů, ale i tak jsem spokojená.

Cena:

Zdarma.
  • 8
    PLATEBNÍ BRÁNA

    Posledním dílkem skládačky byla platební brána. Fapi mám propojené s GoPay a když už teda tu smlouvu mám podepsanou, tak proč bych neumožnila i zákazníkům e-shopu platit kartou. Dokoupila jsem si tedy plugin Woo GoPay platební brána a na pár kliků napojila. (Aktuálně po mě GoPay chce nové testování, takže na e-ahopu platební brána nyní není funkční. Ale brzy bude!)

Cena:

Cena za GoPay plugin je 650 Kč.
  • 9
    WORDPRESS ŠABLONA

    Nejvíc času a trápení jsem paradoxně měla s výběrem šablony. S Miowebem jsem zvyklá, že si vše vymazlím, každá stránka se mi jednoduše tvoří a můžu si fakt pohodlně nastavit, co, jak, kde chci.

    U klasických WP šablon je to…no řekněme hrůza. Tohle jsem úplně zapomněla, jak jsem se dříve trápila úpravami vzhledu složitě přes CSS styly a často ani to nepomohlo. Jak jsou ty šablony hodně omezující, jak mám třeba jen 2, max 3 místa, kam můžu umístit menu. Editovat hlavičku je ve stylu – ses snad zbláznil milý uživateli, to ti nedovolíme. 

    Na vzhledu webu a tedy i e-shopu mi hodně záleží. Takže já jsem skutečně mnoho hodin trávila stahováním, instalováním a snažením se o dostylování šablon, na kterých by provoz e-shopu aspoň nějak vypadal. Prakticky žádná, kterou jsem zkusila, mi nevyhovovala.

    Jde o to, že i když jsem instalovala na úpravu vzhledu Elementor, rozložení a vzhled e-shopu – např. stránku s produktem - pomocí Elementru prostě neupravíte, ta je daná zvolenou šablonou. Stejně tak Košík a další stránky e-shopu. Nakonec jsem zakotvila u šablony Conica a dostylovala si ji podle svých představ. Některé věci jsem v ní ale ani poté nezkousla a proto jsem si nakonec pořídila její placenou verzi. Ale i v základní neplacené verzi je to ok šablona.  

Cena:

Cena: Zdarma nebo 25 USD (cca 550 Kč).

Kolik mě to celkem stálo

Pokud jste už nesčítali během čtení, povím vám to tady.

Na peníze jsem investovala 3 000 Kč, navždy.

Resp. já investovala o víc jak půlku méně, protože jsem chytla slevy Black Friday ;-). Ale i za plnou cenu je to skvělá částka.

Druhou investicí byl můj čas. Pro mě si tohle projít bylo naprosto zásadní. Proto jsem investovala asi 20 hodin. Jo, ze soboty 25.11. na neděli 26.11. jsem zasedla v osm večer k PC a vstala od něj v 8 hodin ráno v neděli. Byl to adrenalin, byl to zážitek. Další hodiny jsem investovala do donastavování a propojení.

Jde to i jinak?

Ano i ne. Fapi pro automatizaci nejspíš nenahradíte, nevím o tom. Ale určitě můžete zvolit jinou platební bránu nebo napojení na jiný e-mailový nástroj. Pak se samozřejmě změní i konečná cena. Změnit tyto 2 prvky není žádný problém. Do woo commerce jde napojit většina e-mailových klientů a pluginů na platební brány je také nespočet. Popř. vůbec platbu kartou nabízet nemusíte a tím si náklady snížíte. Můžete si také vybrat úplně jinou šablonu vzhledu a také nemusíte zapojit elementor.

Nicméně pokud chcete plně automatizovaný e-shop, nevyhnete se postavení celého systému na Wordpressu se základními prvky jako je e-shop plugin, šikovná šablona a napojením na Fapi. Alespoň v mém e-shopáckém stroji se tyto komponenty nahradit nedají.

Pokud jste zvyklí na Mioweb nebo požadujete lehkou tvorbu stránek, je Elementor dobrá volba.

Co se týče sestavení toho e-shopáckého stroje, bude to chtít nejen váš čas, ale i odvahu a um.

Splněný sen

Splnila jsem si sen a udělal si velikou radost a založila e-shop, který tu zatím není – speciálku na doplňky pro web. Konečně mohu začít nabízet sady ručně malovaných originálních ikon, různých pozadí nebo fotografií.

Je to fakt pro radost a také mě těší, že se mnou spolupracuje moje nejstarší dcera, která maluje ikonky a fotí autorské fotografie. A tak každým zakoupeným balíčkem podporujete nejen ji a její práci, ale také to, že sny se prostě mohou splnit.

E-shopem teprve začínám, takže jeho obsah je zatím hubený, ale bude se pěkně rozrůstat, máte se na co těšit. :-)

A ještě jedna osobní zpráva na závěr. Tento web jsem spustila přesně před rokem, na moje narozeniny na konci listopadu 2016. Svůj e-shop (aniž bych to plánovala) jsem spustila přesně o rok později opět na své narozeniny (plus mínus :-D). Copak si asi nadělím za rok? :-)

PS: Pokud vás zajímá srovnání Miowebu a Elementoru, sepsala jsem pro vás článek Mioweb versus Elementor. 

Ještě nemáte svůj vlastní Báječný web? Objednejte si ho!
Máte svůj web, ale není Báječný? Nechte si ho předělat!

RYCHLÉ TIPY A RADY PRO VÁŠ WEB

Nechte si každé 2 dny zaslat jeden konkrétní tip pro vylepšení vašeho webu. Všechny jsou z praxe, jejich aplikování vám zabere chvilku a svůj web posunete o hodně výš. A nezáleží na tom, na jaké platformě váš web běží,  jsou pro  každého. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů