Naučte se sami tvořit báječný web ve Škole webu. Více informací >>.

Jak si ulehčit práci a mít krásný výsledek, i když nemáte talent na design

Víte, že jedna z variant jak si ulehčit práci a mít krásný výsledek je použít šablonu?

Já je dělám pro své klienty s čím dál větší oblibou. Je to báječná cesta, jak si práci usnadnit, zrychlit, jak mít prima výsledek, i když třeba design není vaše silná stránka. Také je to skvělý prostředek pro optimalizování nákladů. Pokud hledáte kompromis mezi kompletním zadáním zakázky a částečnou svépomocí, jsou šablony a vzory tou nejlepší cestou.

Na co se dají využít a jak to funguje

Šablony se dají využít pro web, maily, elektronické knihy apod. Principem je, že připravím design – vzhled a vytvořím opakující se prvky. Ty se pak dají už snadno duplikovat a opakovaně přenášet. Nejlépe vám to vysvětlím na konkrétních příkladech.

  • 1
    ELEKTRONICKÁ KNIHA (E-BOOK)

V nedávné době jsem tvořila šablonu pro elektronickou kuchařku. Klientka měla od své grafičky vytvořenou titulní stánku pro 3D cover. Ta se stala základem pro výběr barev, které jsem v šabloně použila a také sloužila jako titulní strana samotné e-kuchařky. Bylo ji potřeba ale upravit rozměrově, aby do šablony sedla, s čímž jsme si hravě poradila. Ve většině případech tuto titulní stranu klient nemá a tvořím ji. Ale v tomto konkrétním případě byla k dispozici a stala se podkladem pro následný výběr barev – aby celé dílo hezky ladilo.

Vymyslela jsem tedy barvy – resp. vybrala z té titulní stránky. Poté jsem vytvořila první vzorové stránky e-kuchařky. Záhlaví, zápatí, prvky, které se použijí a jejich celkové seskládání. Jediné, co zůstalo byla plocha, do které si klientka může doplnit vlastní text prvních stran. Vzorovou stránku může jednoduše duplikovat a opakovaně použít podle potřeby.

Následně jsem vytvořila vzorovou stránku pro recepty. Měla jsem předlohu nejobsáhlejšího receptu, který bude v kuchařce použit a z něj jsem vycházela. Vymyslela jsem celkové rozvržení, opět navrhla prvky, které se budou používat a celé to seskládala. Požadavek od klientky byl, že tam má být nějaký velikonoční prvek. Vytvořila jsem tedy k názvu receptu velikonoční vajíčka s větvičkami. Klientka si tak už jen vzorovou receptovou stránku bude duplikovat a přepisovat texty.

Celou šablonu jsme vytvořila v editoru Canva. Tuto konkrétně jsem tvořila přímo v účtu klientky, která má neplacenou verzi, oproti mé placené. Předešly jsme tak problémům, kdy bych použila placené prvky a ona by pak měla potíže se stažením finálního souboru. Pokud ale máme s klientem stejnou verzi Canvy, můžu šablonu tvořit ve svém účtu a následně ji klientovi do jeho Canva účtu nasdílet a může si tak pohodlně tvořit, upravovat a pokud by potřeboval můj zásah, mohu se jednoduše do jeho souboru připojit a udělat, co je potřeba. Sdílená práce na souboru je fajn. :)

Velkou výhodou v Canvě je i to, že prvky můžete uzamknout. Nestane se tak nehoda, že by si klient pevně dané části omylem posunul, rozhodil nebo jakkoliv poničil. Přesně to jsem udělala i u Lenčiný kuchařky. Záhlaví i zápatí se všemi texty a logem jsem uzamkla, protože to jsou pevně dané stále se opakující prvky. U receptové části jsem uzamkla podklady pod názvem receptu a oddělení (DEZERTY) a také velikonoční vajíčka s větvičkami. To jsou totiž statické prvky a tím jsem zachovala jejich pevné sezení na místě. Lenka si už jen přepisovala texty a vyměnila fotku.

Ve výsledku si Lenka nejen usnadnila a zrychlila práci, ale její e-kuchařka bude krásná a profi. Pro porovnání jak vypadala receptová část než mě Lenka požádala o pomoc a vytvoření šablony.

A ještě jednou po úpravě a mém zásahu a vytvoření šablony. Myslím, že to celkem prokouklo. :) 

A co mi Lenka napsala po dokončení šablony?

No paráda, zvolila jsi moc pěkné barvy, které se objevují i na obalu. Zdá se mi vtipně vyřešený název receptu do toho oblouku a i ta vajíčka jsou moc hezká. ☺ ☺ Máš pravdu, fotka do čtverce je lepší.
Lenka Čermáková
  • 2
    ŠABLONA ČLENSKÉ SEKCE

Nebo jsem vytvořila šablonu členské sekce. Tam začínám tím, že udělám strukturu, založím všechny obsahové stránky. Následně vymyslím celý design – fotky, fonty, barvy. Předpřipravím celou strukturu tak, že majitel už jen doplňuje samotný obsah.

K tomu ale navíc vytvořím vzory nadpisů, podnadpisů, odrážek, bloků, audia apod. Stačí pak už jen kopírovat vytvořené vzory a používat podle potřeby. Výsledkem je kompaktní krásná ČS. :)

 

Terezka, pro kterou jsem tuto členskou sekci tvořila získala dobře vytvořenou logickou strukturu, krásný originální design a předpřipravené stránky a prvky. Nyní jí stačí jen doplnit samotný obsah, používat připravené prvky a ve výsledku bude mít krásnou a profi členskou sekci.

Co mi Tereza napsala krátce po předání?

Verunko, ANOOOO! To vypadá naprosto skvěle!! Super, mám moc dobrý pocit.
Tereza Bošková
  • 3
    ŠABLONA E-MAILU

Tereza si přála k tomuto produkty vytvořit i sladěnou šablonu pro doprovodné e-maily, které bude klientkám k této členské sekci zasílat. Přaní jsem jí ráda splnila a takto vypadá vzor e-mailu.

 

Pro představu ještě další ukázky e-mailových šablon v souladu s designem webu.

Vzor e-mailu sladěný s designem webu
Web stanislavasejblova.cz
Vzor e-mailu sladěný s designem webu
Web stanislavasejblova.cz
Celkový náhled nové šablony sladěné s brandem webu

Chcete také svou vlastní báječnou e-mail šablonu? Více informací, ukázek a možnost objednání zde >>. 

Šablony jsou skvělá cesta, jak si usnadnit práci

Dají se použít prakticky na cokoliv. Pokud vás tato cesta oslovuje, napište mi, co potřebujete, všechna vaše přání a představy a určitě najdeme společnou notu. :) 🎶

RYCHLÉ TIPY A RADY PRO VÁŠ WEB

Nechte si každé 2 dny zaslat jeden konkrétní tip pro vylepšení vašeho webu. Všechny jsou z praxe, jejich aplikování vám zabere chvilku a svůj web posunete o hodně výš. A nezáleží na tom, na jaké platformě váš web běží,  jsou pro  každého. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů